Wydarzenia

Policjanci przypominają o zakazie wypalania traw

Data publikacji 24.05.2024

Policjanci przypominają, że wypalanie traw i nieużytków rolnych, rozniecanie ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, korzystanie z otwartego płomienia, rzucanie niedopałków papierosów, to przykłady zachowań, które mogą doprowadzić do pożaru. Pamiętajmy również, że za nieprzestrzeganie przepisów z tym związanych grożą konsekwencje.

Policjanci reagują na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa. Takim przykładem niedozwolonych zachowań jest wypalanie traw. Ryzyko jakie ze sobą niesie jest ogromne. Nieostrożność, zapominanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nieumyślne, i wreszcie umyślne działanie, które doprowadza do pożaru, może zakończyć się odpowiedzialnością za wykroczenie, ale także za przestępstwo.

Wypalanie traw jest zachowaniem bezprawnym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną:

Ustawa o ochronie przyrody:

  • art. 130a. pkt. 1 Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.

Kodeks wykroczeń:

  • art. 82 § 1 Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (...)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany,
  • art. 82 § 3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany,
  • art. 82 § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany,
  • art. 82 § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kodeks karny:

  • Sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 sprowadzający zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 – w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.

Policjanci apelują o kontakt z numerem alarmowym 112 w przypadku zauważenia pożaru, a w szczególności o informację na temat podejrzanych osób na terenach leśnych, które mogą próbować wzniecić ogień. 

Powrót na górę strony