Nie zgub się w lesie. Zainstaluj aplikację "Ratunek"
Wycieczka do lasu to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że nie wszystkie osoby znają jednak lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Dla naszego bezpieczeństwa warto jest pobrać na swój telefon aplikację RATUNEK.
Wybierając się do lasu, wiele osób traci orientację w terenie. Dlatego przypominamy, jeżeli wybierasz się do lasu, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zainstaluj w swoim telefonie bezpłatną aplikacje „Ratunek”. Jest to jedyna aplikacja zaaprobowana przez ochotnicze służby ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR, WOPR i dołączona do oficjalnego systemu powiadamiana o zgłoszeniu wypadku.
Do prawidłowego działania aplikacji wymagana jest umowa dotycząca danego telefonu komórkowego o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawarta z Operatorem Telefonii Komórkowej (umowa na abonament lub na kartę) i pobranie bezpłatnej aplikacji z Google Play, App Store lub Windows Phone Store.
W sytuacji zagrożenia uruchom aplikacje ratunek. Do uruchomienia aplikacji niezbędna jest włączona lokalizacja GPS. Jeśli funkcja lokalizacji jest wyłączona w telefonie, to aplikacja przekieruje Cię do odpowiedniego miejsca w Ustawieniach, byś mógł ją włączyć.
PAMIĘTAJ!
Bez nawiązania kontaktu z ratownikami zgłoszenie jest nieważne.
Jak działa aplikacja „Ratunek”?
- wybierz swoją lokalizację: woda lub góry,
- wezwij pomoc naciskając 3 razy przycisk (aplikacja automatycznie łączy wtedy z numerem ratunkowym w górach 601 100 300 lub nad wodą 601 100 100),
- SPOSÓB DODATKOWY – wezwij pomoc wysyłając SMS. Funkcja szczególnie przydatna przy niskim poziomie baterii w telefonie lub przy ograniczonym zasięgu.
Ponadto, przypominamy, że zwierzęta jeleniowate zrzucają poroże i odbywa się ono właśnie na przełomie lutego i marca. Zbieranie zrzutów jest dozwolone. Pamiętajmy jednak, że należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jeśli taki zrzut został znaleziony na terenie lasu gospodarczego, to wtedy swobodnie stajemy się jego właścicielem. Nie możemy go jednak zabrać z terenu parku narodowego czy rezerwatu przyrody. Jeżeli znajdziemy całe kompletne trofeum, a więc poroże razem z czaszką, to należy zgłosić się do nadleśniczego i zgłosić mu taki fakt, ponieważ takie znalezisko stanowi własność Skarbu Państwa.
Policjanci informują, że za bezprawne pozyskania trofeum zwierzyny łownej można usłyszeć zarzuty. W sytuacji, kiedy poroże jelenia zostanie odcięte od znalezionego martwego jelenia, które nie zostało skłusowane, ale padło z przyczyn naturalnych będzie przestępstwem.
W lasach panują pewne zasady, których nie wolno naruszać: przede wszystkim nie wolno płoszyć zwierząt.