Wydarzenia

Uwaga na samochodowe kuligi!

Okres ferii zimowych i śnieżna pogoda sprzyja nie tylko narciarzom. W niektórych rejonach warunki mogą być idealne do organizacji kuligu. Przypominamy, że przy organizacji takiego wydarzenia należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy o tym, że na osobach dorosłych ciąży obowiązek sprawowania właściwej opieki nad najmłodszymi. Bądźmy przy tym ostrożni i używajmy wyobraźni, aby spełnienie zachcianki dziecka w postaci krótkiej przejażdżki na doczepionych do samochodu sankach, nie miało tragicznego finału. Unika tak niebezpiecznych aktywności. Pamiętaj o ludziach, których życie i zdrowie narażasz.

Ponadto organizowanie kuligów za pojazdami na drogach publicznych jest zabronione. Kierowcy grozi mandat w wysokości 300 złotych oraz 10 punktów karnych.

Przepisów ruchu drogowego nie stosuje się natomiast na drogach polnych i leśnych, gdzie często organizowane są kuligi z użyciem zaprzęgu konnego bądź ciągnika rolniczego. To jednak jest uzależnione od tego, jaką kwalifikację ma dana droga, ponieważ część dróg polnych ma status dróg publicznych.

Natomiast jeżeli podczas kuligu za samochodem dojdzie do wypadku, którego skutkiem będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Bezpieczniejszą i dozwoloną formą kuligu, jest ten organizowany w zaprzęgu. Kwestie te reguluje art. 34 ustawa Prawo o ruchu drogowym, określając zasady ruchu pojazdu zaprzęgowego:

1. Do zaprzęgu może być używane tylko zwierzę niepłochliwe, odpowiednio sprawne fizycznie i dające sobą kierować.

2. Kierujący pojazdem zaprzęgowym jest obowiązany utrzymywać pojazd i zaprzęg w takim stanie, aby mógł nad nimi panować.

3. Bezpośrednio jeden za drugim może jechać nie więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych. Odległość między piątym pojazdem a następnym nie może być mniejsza niż 200 m.

4. Kierujący pojazdem zaprzęgowym przy wjeżdżaniu na drogę twardą w miejscu, gdzie nie ma dostatecznej widoczności drogi, jest obowiązany prowadzić zwierzę za uzdę.

5. Kierującemu pojazdem zaprzęgowym zabrania się:

1) przeciążania zwierzęcia;

2) jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni;

3) pozostawiania pojazdu niezabezpieczonego przed ruszeniem;

4) jazdy pojazdem na płozach bez dzwonków lub grzechotek.

Powrót na górę strony